
Den Svenska Sångboken
En oförglömlig resa genom den svenska musikhistorien
ANDREAS JOHNSON - ANNA-LOTTA LARSSON
MIKAEL NORD ANDERSSON - MARTIN HANSEN
JOHNNY GRIPARIC - MATS PERSSON - PATRIK SVEDBERG
Möt Krångs Kapell i vår när de ger sig ut på vägarna och hyllar Den Svenska Sångboken
De har bland annat arrangerat Scorpions världsberömda MTV Unplugged-show i Aten, skapat musik till soundtracket för Spiderman II och producerat Björn Skifs odödliga klassiker "Håll Mitt Hjärta”. Producentduon Mikael Nord Andersson och Martin Hansen har under många år satt avtryck på både den svenska och internationella musikscenen. Nu är de tillbaka - denna gång som producenter för Den Svenska Sångboken. Men duon nöjer sig inte där. I samband med turnén presenterar de även sitt nya band, Krångs Kapell, bestående av några av landets mest meriterade musiker.
Tillsammans med artisterna Anna-Lotta Larsson och Andreas Johnson bjuder de publiken på en oförglömlig musikalisk resa genom den svenska musikhistorien.
Möt artisterna & musikerna i Krångs Kapell
• Andreas Johnson - med sin låt “Glorious” blev Andreas inte bara känd i Sverige, utan i stora delar av världen. Låten blev en dunderhit när den släpptes 1999. Sen dess har han varit en av våra mest folkkära artister. Andreas har medverkat i ett flertal melodifestivaler, Digiloo-turnéer och haft många hits genom åren.
• Anna-Lotta Larsson - trettionio år har gått sedan det stora genombrottet, då Anna-Lotta debuterade som Anna i Värmlänningarna. Sedan dess har karriären fortsatt med teater, film och framför allt musik – både som soloartist och i samarbeten med bland andra Björn Skifs, Ronny Eriksson, Johan Stengård och Göran Fristorp.
• Mikael Nord Andersson - en av Sveriges mest hyllade gitarrister, tillika sångare, producent och låtskrivare. Han har turnerat världen över med Roxette och producerat artister som Scorpions, The Rasmus och Björn Skifs. Genom sin långa och gedigna karriär har han även spelat med många av Sveriges främsta artister, bland andra Sven-Ingvars och Eva Dahlgren.
• Martin Hansen - prisad producent, gitarrist, sångare och låtskrivare, med en imponerande meritlista både på den internationella och svenska musikscenen. Har skapat hits med världsartister som Scorpions, The Rasmus och senast Daniel Powter, liksom med några av Sveriges mest folkkära namn, däribland Peter LeMarc, Björn Skifs och Lasse Berghagen.
• Johnny Griparic - världsbasisten från Guns N’ Roses-gitarristen Slash’s band, samt samarbeten med bl.a. Carole King, Richie Sambora och Eagles-medlemmar. Johnny har bott i Los Angeles i över 30 år och varit en hett eftertraktad basist hos världsstjärnorna I USA. Nu är Jönköpingskillen hemma i Sverige igen och detta blir en helt ny resa för honom.
• Mats Persson - Sveriges legendariske trummis som spelat med Roxette, Ratata, Tommy Körberg, Sven-Bertil Taube och otaliga andra. En otroligt imponerande bredd och erfarenhet.
• Patrik Svedberg - mångsidig keyboardist, pianist, flöjtist och arrangör som turnerat med Peter Jöback, Tommy Körberg, Kalle Moraeus, Helen Sjöholm, Cajsa-Stina Åkerström och många fler.??En kväll du inte vill missa - en hyllning till den svenska musiken, dess hjältar och de oförglömliga låtarna som format generationer.
Presenteras av Grand Live
Insläpp: kl 17:30
Längd: ca 2 timmar & 30 minuter
Paus: Ja
Lokal: Garden, numrerade sittplatser
Handikapplatser köps via Ticketmasters tillgänglighetslinje tel; 0776-70 77 77
Njut av något gott
Vill du ha något gott före föreställningen? Den här kvällen håller vi Gardenbaren öppen med försäljning av kaffe/te, läsk, bullar, kakor och godis, smörgåsar samt vin och öl.
För mer information och kommande evenemang besök gärna vår hemsida www.visitlinkoping.se
Biljetter & tider
Söndag 15 Mars 2026 18:00
Boka hos Ticketmaster
Boenden närmast Garden, Konsert & Kongress natten mellan 15 och 16 Mars.



